Ogród na Twoim tarasie
Chcesz stworzyć piękne kompozycje roślinne, lecz przestrzeń w Twoim ogrodzie jest zbyt mała? Wykorzystaj taras jako przedłużenie ogrodu. To miejsce, w którym możesz nie tylko wypoczywać, ale także dowolnie udekorować i użytkować w dowolny sposób. Nie musisz zatrzymywać się na etapie doboru mebli wypoczynkowych – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykreował miejsce równie atrakcyjne jak standardowy ogród. W tym artykule dajemy kilka wskazówek jak to zrobić.
Wymarzona przestrzeń
Ogromną zaletą ogrodu na tarasie jest fakt, że możesz go dowolnie modyfikować. Z łatwością dopasujesz rośliny do pory roku, a jeżeli taras jest zaszklony i ocieplany, z powodzeniem stworzysz imponujący ogród zimowy, który pozwoli Ci na relaks w otoczeniu roślin nawet w trakcie największych mrozów.
Ogród na tarasie planujemy w pewnych aspektach jak wystrój wnętrz, a w innych jak tradycyjny ogród. Musimy bowiem uwzględnić układ mebli wypoczynkowych, zwłaszcza, jeżeli chcemy na przykład przytwierdzić na stałe ławę, siedzisko lub stół.
Planowanie podobne do planowania układu ogrodu musimy wykonać, jeżeli nasz taras jest platformą na tej samej wysokości co płaszczyzna ogrodu: na przykład wtedy, gdy postawiliśmy na płaską przestrzeń z płytek kamiennych, bez zastosowania wzniesienia.
Zdarza się również, że taras jest na poziomie niższym niż płaszczyzna ogrodu – wtedy możemy zaplanować wcięcie i zastosować podwyższenie, zrównując podniesione rabaty z poziomem ogrodu. Tak zaplanowane grządki, kwietnik czy gleba na krzewy sprawią, że rośliny tarasowe będą na równi z ogrodem.
Z kolei taras na podwyższeniu to najlepsze miejsce do wykorzystania tradycyjnych donic i osłonek na rośliny. Zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim możesz zasadzić tam rośliny, które wykorzystujesz w zamkniętej przestrzeni domu.
Sposoby na ogród na tarasie
Kiedy zaplanujesz rozłożenie roślin, czas dobrać donice, pojemniki i podłoże odpowiednio do ich rodzaju. Dużą popularnością cieszą się rośliny cebulowe, takie jak tulipany czy hiacynty. Potrzebują ziemi z próchnicą i sporych donic. Jeżeli sadzisz rośliny wieloletnie, wybierz duże, postawne i wytrzymałe donice: na przykład z kamienia. Powinny wytrzymać sezon zimowy tak, aby roślina wieloletnia zakwitła na wiosnę. Z kolei rośliny jednosezonowe z powodzeniem możesz umieścić w mniejszych donicach drewnianych lub ceramicznych, powinny jednak być odporne na wpływ wiatru czy deszczu. Dobrym pomysłem będzie zasadzenie na tarasie ziół – bazylii, mięty, rozmarynu, kolendry i wielu innych. Na to rozwiązanie decydują się osoby, których taras jest przedłużeniem kuchni z oknami ściennymi.
No Comments